Leden 2008

Scary Movie 4

31. ledna 2008 v 19:16
Co může být ještě neuctivější, vtipnější a děsivější než Scary Movie 3? Samozřejmě Scary Movie 4! Scénárista a režisér David Zucker se znovu sešel se scénáristy Craigem Mazinem a Jimem Abrahamsem, aby v tomto pokračování velmi úspěšné série opět posunul hranice komediálního žánru. Žádný blockbuster ani popkulturní ikona nejsou před jejich zběsilým humorem v bezpečí: oběťmi nemilosrdné parodie se stávají Válka světů, Nenávist, Vesnice, Hra o život, Million Dollar Baby, Zkrocená hora a celá řada dalších filmů.

Tentokrát osud zavane naivní Cindy Campbellovou (Anna Faris), která se snaží budovat kariéru v oblasti péče o nemohoucí, do domu podivné staré paní (Cloris Leachman). Jako by nestačilo, že dům je ještě podivnější než ona obskurní důchodkyně a zjevně v něm straší, bydlí hned vedle skvěle vypadající kluk (Craig Bierko) a svět navíc sužuje akutní hrozba globální mimozemské invaze. Neohrožená hrdinka se však znovu vrhá do víru událostí a snaží se rozluštit hrůzné zprávy ze záhrobí, najít lásku na velmi zvláštních místech a zachránit svět před totální zkázou. Během hledání indicií, které mohou zachránit život nejen jí, ale i celému lidstvu, se setká s hrůznými leteckými katastrofami, pozoruhodnými nevidomými dívkami, vesnickými idioty, nedbale oblečenými rappery, psychotickými lidmi, kteří se připravují na přežití globální katastrofy, mimozemskými svěrači a dokonce i s populární televizní hvězdou Oprah!

Silent hill

28. ledna 2008 v 18:42
Japonský herní horror v americkém balení režírovaný Francouzem. To je důkaz globalizace Hollywoodu, který nasává nové talenty a inspirace. Tentokrát jde o jednu z nejpopulárnějších herních sérií survival hororů, do které patří i Resident Evil. Silent Hill však nestaví na zombies a roztrhaných vnitřnostech, mnohem raději diváka straší po vzoru klasických japonských hororů a představuje mu monstra jak z deníčku nejslavnějších kubistů. Výsledkem je vysoce originální herní koncept, který učaroval i Rogeru Avarymu (scénárista Pulp Fiction) , který se rozhodl sepsat scénář, s podporou autora původní hry, Akiry Yamaoky z Konami.

Silent Hill režíruje Christophe Gans, zodpovědný třeba za Bratrstvo vlků, jehož atmosféra se dala krájet snad jen motorovou pilou.

Dějově se dá snímek popsat jako mix prvních tří dílů, ve kterých jde o hlavní hrdinku Rose a její smrtelně nemocnou dcerku. Rose se chopí poslední šance a vydá se za starou léčitelkou. Autoři jí však nechají zabloudit do tajemného a opuštěného městečka jménem Silent Hill a dokonce ji seberou i milovanou dcerku. Rose se při jejím hledání stále hlouběji zaplétá do ponuré historie města, které je mrtvé jen na první pohled. V temných koutech totiž něco číhá...a nemá to zrovna dobré úmysly.

Houbičky

28. ledna 2008 v 18:20
Několik amerických teenagerů dychtících po dobrodružství dorazí do Irska, aby zde pod dohledem zkušeného guru Jakea zakusili trip svého života. V euforii však přestanou dbát jeho varování a zkonzumují zvláště nebezpečný druh. Nevyzpytatelné houbičky rozjedou hrůzné halucinace, v nichž přátelé atakují děsivá monstra. Když krvavý masakr skončí, je jasné, že několik kamarádů už se z toho výletu nikdy nevrátí.

Anketka k Miss sims 2008

20. ledna 2008 v 13:10
A máme tady anketku! Hlasujte pro svoji favoritku!
Hilary
Riki
Miya
Carolin
Vanessa
Sarah

2.duel-anketka

20. ledna 2008 v 12:59
Máme tu 2.duel...
Rozhodli ste, že do duelu půjde Žoržína a Brian. A tady jsou!
Žoržína(ta blonďatá)
VS.
Hlasujte pro svého favorita!

Sarah Brown

20. ledna 2008 v 12:55
JMÉNO : Sarah Brown

BYDLIŠTĚ : Doyles town , USA

KONIČCI : MáM ráda sporty nejraději asi inline takže bruslení na kolečkových bruslí , squash , tenis ..... Také ráda maluji , hraji na kytaru , poslouchám hudbu u které někdy tančím a zpívám :D . Často jenom ležím a odpočívám na gauči nebo ve svém pokoji .

NĚCO O NÍ : Narodila jsem se v prosté rodině ale v pubertě jsem začla hrát v dívčí kapele a pomalu se stávám známější a známější . Hraji převážně v kavárnách a na malých akci . Je mi 19 let a nemám žádné zvíře kvůli astmatu .

PROČ SEM SE PŘIHLÁSILA : Přihlásila jsem se srm protože ráda hraju the sims 2 a vytvářím simky .

Carolin Norisson

20. ledna 2008 v 12:26
Jméno:Carolin Norisson
Bydliště:New York
O ní:Carolin je přátelská,ochotná,spolehlivá kamarádka a nemá štěstí na kluky ..:(
Proš se přihlásila:Protože chtěla dokázat že není jenom hnuska která sedí pořád doma.

Miya Kichiwu

20. ledna 2008 v 11:57
Jméno: Miya Kichiwu

Bydliště: Tokio

Koníčky: ráda sportuju,taky maluju a chodím do kroužku bojových umění

Něco o sobě: Jsem normal holka s trochu šikmýma očima :), narodila jsem se v Tokiu, ale moje máma pochází z Francie.

Proč sem se přihlásila: Chci to jen zkusit.

Riki Amanová

20. ledna 2008 v 11:49
Jméno: Riki Amanová
Bydliště: Krasohlídkov
Koníčky: Plavání,spaní,čtení,malování a hrani na PC x))
Něco o sobě: Jsem normální 19 letá holka co má ráda srandu..žiju sama jsem štastná..ráda sportuji a nebo se ráda jen tak válím.. xD x))
Proč sem se přihlásola..?: Pro zábavu..chtěla jsem to prostě jen zkusit..x))
Fotky:

Hilary Marshal

20. ledna 2008 v 11:35
A máme tu první soutěžící :)
Jméno: Hilary Marshal
Bydliště: Krasohlídkov, Pobřežní 26
Koníčky: Focení a hraní na piano
Něco o sobě: Tak nejsem úplně dospělá. je mi skoro 18. Narozeniny budu mít příští měsíc :) Jestli jsem atraktivní a jestli se Vám líbím, tak to už budete muset posoudit sami ;) Možná vypadám namyšleně, ale přesto si myslím, že jsem velice milá, přátelská a společenská :)
Proč jsem se přihlásila: Chtěla jsem to vyzkoušet. Je to totiž moje první soutěž - první Miss - zkusit být Miss.
A její fotky :):

Počátky českého státu

14. ledna 2008 v 18:35
Počátky českého státu spadají do konce 9. stol. a poč. 10. stol. Souvisí se zánikem Velkomoravské říše, kdy se iniciativa politická i dějinná stěhuje z Moravy na západ do Čech. Žily zde kmeny Čechů - uprostřed Čech, Pšovanů - na Mělnicku, Charvátů - v severovýchodních Čechách, Zličanů - na Cidlině, Dudlebů - v jižních Čechách, Litoměřiců - na Litoměřicku, Domažliců - na Domažlicku, Chebanů - na Chebsku a další.
Do čela země se postavil první historický český kníže Bořivoj 882 - 894, údajně syn Hostivítův. Jeho manželkou byla Ludmila. Jeho vláda je zakladatelská a během ní došlo k panovníkově vnitřní reorientaci. Ačkoliv byl v r. 874 pokřtěn na dvoře Metodějově, nyní se hlásí k liturgii západní (není přesně známo, co ho k tomu přimělo). Možná to souviselo s tím, že v r. 845 se 14 českých lechů = zemanů nechalo pokřtít v Řezně. Své sídlo přenesl z Levého Hradce do Prahy.
Na českém trůně je vystřídán svými dvěma syny - nejprve Spytihněvem 894 - 912 (915), a poté Vratislavem 912 (915) - 921. Pro vládu obou je typické, že to byla vláda slabá, málo výrazná a oba podléhali sousední říši Arnulfově. Také uvnitř dynastických rodů v Čechách existovaly spory a konflikty - příkladem je zabití kněžny Ludmily její snachou Drahomírou. Stalo se tak na Tetíně 15.9.921.
V tomto roce do čela českého státu nastupuje kníže Václav 921 - září 929 nebo 935. Na český trůn přichází ještě nedospělý. Proslul jako hlavní christianizátor země, jako člověk vzdělaný - uměl německy, latinsky, řecky. Jeho vláda se vyznačovala především prosazováním křesťanských principů a zásad. Přispíval k překonávání pohanství, které zde ještě bujelo. Stal se velkým pečovatelem o rozvoj země - zakládal vinice, cesty, první kostelík v Praze. Zemi pozvedl a učinil z ní místo křesťanské. V souvislosti s jeho vládou se projevil integrační proces - zemi začleňuje do nadnárodního útvaru, do Svaté říše římské. Jsme nuceni ročně odvádět 120 volů a 500 hřiven stříbra. Vznikne proti němu odpor a v r. 929 nebo 935, když přichází do kostela ve Staré Boleslavi, je svým bratrem Boleslavem zabit. Byl to varovný signál pro příští vývoj českého státu. Jeho ohlas trvá dodnes - byl prohlášen za světce, potom za patrona české země (Češi věří, že je ochrání od neklidu života a věrně zpívají Svatý Václave, nedej zahynout nám i budoucím).
Boleslav vládl do r. 972. V zemi byla založena soustava hradišť. Ta se stala výkonem politické, státní, vojenské i kulturní správy země. Zemi rozšířil na východ. V rámci výbojů se dostal k městům Bagu a Dněstr. Zemi rozšířil o Slezsko a Krakovsko. Českou zemí vedla obchodní cesta z kordobského kalifátu přes Krakov až na východní trhy Chazarů. Země měla podobu, povahu tranzitní. Boleslav chtěl českou zemi vymanit ze závislosti na Svaté říši římské, ale nepodařilo se mu to. Za jeho vlády se nepodařilo prosadit ani zřízení pražského biskupství.
//<![CDATA[ //]]>

Velkomoravská říše

14. ledna 2008 v 18:34
Velkomoravská říše z 9. stol. vznikla v oblasti Moravy, Slovenska a Dolních Rakous. Byl to ranně středověký útvar, který je možno na základě jeho vlivu zařadit po bok Byzantské a Bulharské říše. Vznikla v letech 830 - 833, a to spojením oblastí slovenského nitranska (byl odtud vyhnán kníže Pribina) a soustavy hradišť Starého města na Moravě. Hlavními sídly se stal moravský Velehrad a Děvín u Bratislavy.
V počátcích formování Velkomoravské říše za Mojmíra I. 830 - 846 se ukázalo, že se Velkomoravská říše ocitla uprostřed boje dvou liturgií, západní řezenské a solnohradské, která přinášela křesťanství v jazyce latinském a německém, a východní byzantské, pro niž se velkomoravští panovníci rozhodli. Stalo se tak v r. 862, kdy se nový panovník Rastislav 846 - 871 obrátil na byzantského sultána Michala III. o poskytnutí mise dvou věrozvěstů, kteří by u nás kázali a rozšiřovali křesťanství v jazyce staroslověnském.
V r. 863 jsou k nám vysláni bratři (nejen duchovní, ale i pokrevní) Konstantin a Metoděj, z oblasti Soluně - Thesálie. Byli absolventy cařihradské univerzity. Zejména Konstantin patřil k nejvzdělanějším lidem tehdejšího světa. Na Velkou Moravu přišli dobře připraveni. Vytvořili jazyk - hlaholici, a tu zde uplatňovali, jejím prostřednictvím christianizovali Velkomoravskou říši. Byli úspěšní i v tom, že překonávali pohanskou tradici a pohanské zvyky. Brzy proti nim vznikla opozice ze strany německých kněží - rozhodujícím činitelem byl biskup Wiching. Posílali na ně stížnosti do Říma. Nakonec jsou Konstantin a Metoděj povoláni papežem do Říma. Jdou kolem Blatenského jezera, kde už vládl Pribinův syn Kocel.
V Římě jsou oceněni, je uznána jejich práce. Konstantin se zde vážně rozstonal, vstoupil do kláštera, přijal řeholní jméno Cyril a v r. 869 umírá. Metoděj obdržel titul arcibiskupa panonského. Vrátil se na Moravu a pokračoval ve své misi. V r. 871 se vlády zmocnil Svatopluk. Svého strýce vydal Němcům, je vězněn, oslepen. Po nějakou dobu je vězněn i Metoděj. Němečtí kněží neustávají v tlaku proti Metodějovi, proto musí znovu do Říma. Šel přes Cařihrad, což byla zřejmě snaha o spojení východní a západní církve, ale neuskutečnila se. V Římě je opět potvrzen moravským arcibiskupem. Vrací se na Velkou Moravu a zde žije nikoli bez problémů až do své smrti v r. 885. Metoděj je údajně pochován v moravském Velehradě, ale jeho hrob se nikdy nepodařilo najít. Po Metodějově smrti náboženská a duchovní tradice na Velké Moravě končí. Menší část jeho žáků odchází na západ do Čech a další část do Kocelovy říše.
Po velkomoravské duchovní tradici zbude podnětná literární tradice. Výchozím činitelem byla christianizace, literatura je toho důkazem. V době zániku velkomoravské duchovní tradice již vládli Svatoplukovi nástupci, kteří nežili ve shodě a tím zemi oslabovali. V letech 903 - 907 Velkou Moravu vyvrátí Uhři a Velkomoravská říše padá. Vklad Velké Moravy nezanikl. Papež Jan Pavel II. dokonce Cyrila a Metoděje označil za duchovní spolutvůrce ranně středověké Evropy.
//<![CDATA[ //]]>

Počátky českých dějin

14. ledna 2008 v 18:34
Počátky českého státu spadají do období ranného středověku. Vzhledem k vývoji našich dějin před českým státem je ještě několik kapitol. První civilizační vlnou na našem území ještě před naším letopočtem byli Keltové. Přišli v posledních stoletích starého letopočtu, usadili se zde a vytvořili rannou civilizaci české kotliny, kterou lze doložit některými památkami. Názvy řek Labe, Jizera jsou keltského původu. Zbyla zde oppida, která měla strategické postavení. Keltové v nich žili a bránili své postavení. Jsou kamenné a dochovaly se např. ve Stradonicích u Berouna, v sedle nad Albrechticemi na Sušicku. Žili zde Bójové, z čehož vznikl název Boiohemum, pak Bohemie neboli Čechy. Odchod Keltů ze střední Evropy není přesně znám (s příchodem nového letopočtu prostě mizí).
Rozhostí se zde další civilizace, germánské kmeny. Germáni přicházeli s jiným cílem než Keltové. Čechy pro ně nejsou cílovou zemí, ale zemí tranzitní. Spěchali tudy k bojům na římských liniích, chtěli se zmocnit římských provincií Noriky a Panonie. Z německých kmenů zde pobývali Markomani a Kvádové. Místo jejich pobytu se přesně nekrylo s dnešním vymezením Čech. Jejich vůdcem byl Marobud.
V období od 3. až 4. stol.n.l. přichází v rámci procesu stěhování národů civilizační vlna slovanská z jejich původních krajů na Dněpru a Dněstru. Stěhování národů bylo způsobeno příchodem Hunů do Evropy. Západní větev Slovanů se u nás usazuje. Žijí v kmenových společenstvích a to na bázi velmi rozvinutého pohanství - uctívají různé bohy, bůžky, studánky, kameny. Existovala u nich krevní msta.
Státně formativní proces nastává později. Nejprve musí čelit vnějšímu nebezpečí a až s odstupem jednoho nebo dvou století je formativní proces činěn s idejí křesťanskou. Vnější nebezpečí dalo vzniknout Sámově říši. Vytvořil ji kolem r. 623 francký kupec Sámo. Bránil mladou pospolitost proti útokům Avarů z východu. Paradoxní bylo, že ji musel bránit i ze strany franckých králů. Sámova říše byla postavena účelově. Splnila své poslání, uchránila slovanské společenství před Avary. V r. 631 svedla rozhodující bitvu u Vogastisburku proti franckému králi Dagobertovi, francký vliv odrazila. Vogastisburk byl místem Sámova pobytu. Není přesně známo, kde se Vogastisburk nacházel - možná na severu Čech, v Korutanech nebo v Husině u Tajanova, ale žádná z těchto verzí nebyla prokázána. Sámova říše zanikla v letech 657 - 658, kdy Sámo umírá.
Pak podle historiografie existovalo stopadesátileté období neznáma, o tomto období nejsou zprávy. Poslední průzkumy prokazují, že až do Velkomoravské říše vládla nehistorická řada panovníků, jejichž jména byla: Přemysl, Nezamysl, Mnata, Vojen, Vnislav, Křesomysl, Neklam a Hostivít (údajný otec Bořivojův). V této době se odehrával Libušin soud, dívčí války, ve kterých vystupuje Šárka a další.
//<![CDATA[ //]]>

Ranný středověk ve střední evropě

14. ledna 2008 v 18:31
Ranný středověk má ve střední Evropě také svou specifickou podobu ve srovnání se západní Evropou a hlavně s utvářením ranně feudálních vztahů na severu Evropy. Bylo to dáno tím, že středoevropská oblast je svébytná a také formativní proces středoevropských států byl podmíněn dvěma faktory:
 1. výrazný zahraniční tlak, kdy
  • významnou roli sehrály východní kmeny - Avaři
  • útočné výpravy Franků ze západu, protože při utváření Francké říše pronikali hluboko na východ a přišli do styku se slovanskými kmeny.
 2. sjednocující vliv křesťanství, církve a ustavování církevních struktur nejprve v podobě biskupství a poté na bázi arcibiskupství. Arcibiskupství byla církevními provinciemi, které se většinou kryly s územním vymezením jednotlivých říší.
Když odhlédneme od Sámovy a Velkomoravské říše, zjistíme, že na poč. 10. stol. se ve střední Evropě vytvořily tři státní útvary - Polsko, České země a Uhersko - které spolu utvořily zvláštní typ území. Vymezily se jako středoevropské země a udržely si to až do současnosti.

Polsko

Polsko bylo největší. V ranném středověku mělo dvě základní centra - na jihovýchodě v oblasti Krakova - žili zde Vislané - a na severozápadu u Hnězdna žili Polané. Podle nich také Polsko dostalo své pojmenování. Údajným zakladatelem Polska je panovník Měšek I., který svůj původ odvozuje od bájného rodu Piastovců, a proto jsou považováni za první vládnoucí linii. Měšek I. značně rozšířil území Polska o Pomořansko, o oblast Baltskou a území slezská.
Jeho pokračovatelem na poč. 11. stol. byl jeho syn Boleslav Chrabrý, který v letech 1003 - 1004 vytvořil říši česko-polskou, stal se jejím panovníkem (toto postavení brzy ztratil). Připojil Míšeňsko a Lužici. V r. 1018 se panovníkem Svaté říše římské stává Jindřich II. Musí se vzdát Slovenska ve prospěch Uher. Ve 20. letech 11. stol. se stává králem, titul je dědičný. Založí v Polsku soustavu hradišť z nichž byla polská země v jednotlivých částech spravována a řízena vojensky, ekonomicky, kulturně i politicky. Posledním úspěchem je zřízení arcibiskupství v r. 999 v Hnězdně, kde byly dočasně uloženy ostatky sv. Vojtěcha.

Uhersko

Uhersko je původní domov Uhrů, kteří patřili k ugrofinské obyvatelské skupině, byl na východě v oblasti Dněpru a Dněstru. Byli vypovězeni Pečeněhy, Kumány, dostali se na východ a zde dlouho žili kočovným způsobem života. Název mají od jednoho z kmenů - Magyar, a proto Maďarsko. Jejich zakladatelem je Arpád - jeho činnost se spíše opírá o legendy. Historicky doložený je až Gejza I. a panovník Štěpán (později světec). Podařilo se jim utvořil celistvé Uhersko, rannou organizaci uherského státu. V r. 1000 bylo založeno uherské arcibiskupství v Ostřihomi. Už po více než 1000 let jsou odtud církevně řízeny země uherské a do r. 1976 odtud bylo řízeno i Slovensko. Až Husák se dohodl s papežem Janem Pavlem IV., že i Slovensko bude provincií - arcibiskupství je zde v Trnavě.
//<![CDATA[ //]]>

Evropský sever na začátku středověku

14. ledna 2008 v 18:30
Od počátku středověku je evropský sever oblastí velmi zvláštní. Je dána nenapodobitelnou přírodní rázovitostí, což má vliv na utváření společenských jevů. Specifická je oblast Skandinávie. Obyvateli jsou Normané, kteří dlouho žili v kmenových společenstvích, nedařila se politická integrace. Dospělí muži se scházeli na thingu a zde vzájemně rozhodovali o věcech veřejných. Někteří letopisci uvádějí existenci králů, ale ne králů v našem slova smyslu. Byli to lidé, kteří stáli v čele kmenových společenství.
Živili se obchodem - od počátku to byli vynikající mořeplavci. Také se živili zemědělstvím, ale v souladu s tím, jak přibývalo obyvatel, přirozené zdroje nestačily, a proto byli nuceni obrátit se k expanzi. Nejprve ji konali do nejbližších sousedních oblastí. Z r. 793 je zaznamenán jejich úspěšný pokus o likvidaci kláštera na anglickém ostrově Lindisfarne.
Kolem r. 1000 Leif Eriksson podnikl odvážnou cestu k břehům Ameriky (500 let před Kolumbem).
Normanské útoky šly dvojím směrem:
 1. do západní Evropy - tito seveřané se nazývali Vikingové
 2. na východ - útočníci měli zvláštní jméno Varjagové
Cestovali na zvláštních korábech zalomených vpředu i vzadu.
Na přelomu 1. a 2. tisíciletí nastal v severských zemích integrační proces a z normanských kmenových oblastí se začaly postupně integrovat ranné středověké státní útvary.

Norsko

Norsko mělo nejpříhodnější podmínky. Dobře se zde dařilo mořeplavectví. Útoky šly směrem k Islandu - odtud ten výjezd do Ameriky, druhý výjezd podnikli do Grónska. Proces postupoval pomalu - je to nepříznivá země. Králem sjednotitelem je Harald Krásnovlasý, který většinu svého života prožil na koni, neustále zemi objížděl a kontroloval, protože ji kvůli spojovacím prostředkům nešlo spravovat z jednoho místa.

Dánsko

Dánský poloostrov se jevil jako značně bohatý především zemědělsky a poté i politicky a vojensky. Dánové útočili třemi směry:
 1. zmocnili se Porýní
 2. Francie - vojevůdce Rollo byl v r. 911 zastaven u Paříže
 3. největší úspěchy zaznamenali při vpádu do Anglie - obsadili tam velká území. V r. 878 je zastavil anglický král Alfréd Veliký a Anglie je rozdělena na vlastní Anglii a na oblast dánskou. Nejvýznamnějším dánským panovníkem byl Knut Veliký.

Švédsko

Integrační proces zde probíhal nejpomaleji a velmi obtížně. Bojovníci Varjagové táhli přes Finský záliv a Ladožské jezero po řekách do Kyjeva na kazachské trhy. Nejdůležitější oblastí byla oblast Upsaly. Ve Švédsku zůstávala dlouho rozštěpená knížectví - nejvýznamnější bylo västergötlanské království.
//<![CDATA[ //]]>

28.bleskajda

13. ledna 2008 v 10:01
A máme tu již 28.bleskajdu!
Můžete dělat, dokud neřeknu stop!
1)Jaká je vaše přezdívka?
2)Kolik je hodin?
3)Váš oblíbený zpěvák(zpěvačka)
4)Oblíbený film
5)Co chceš na diplomek?

Diplomky za 27.bleskajdu

13. ledna 2008 v 9:43 | Vendea
Ahojky, tak zpožděně tady máte ty diplomky:) Nedivte se, na některžch je za 26.bleskovku, ale to je jedno :) Spletla sem se, tak atdy sou:
Gratuluju!

Roztomilá fotka Lestata

5. ledna 2008 v 20:20
Tady je jeden obrázek Lestata :)

Dáreček :D

5. ledna 2008 v 10:31 My graphic
Tak tady máte dlouho slibovaný balíček s obrázky :)